Захист прав громадян похилого віку та додержання законодавства про працю

Переглядів: 188

Картинки по запросу пенсіонериВідповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП України) реалізовано право громадян України на працю, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, забезпечується державою.

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Сторонами трудового договору є працівник та власник підприємства, установи організації або уповноважений ним орган чи фізична особа.

Відповідно до ст.2-1 КЗпП України «забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема, порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від … віку…»

Згідно зі ст.10 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16 грудня 1993 року № 3721-XII (далі — Закон № 3721-XII) громадянами похилого віку визнаються особи, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року.

Стаття 11 Закону № 3721-XII гарантує реалізацію громадянами похилого віку права на працю нарівні з іншими громадянами.

Законом № 3721-XII забороняється дискримінація громадян похилого віку в галузі праці. Посадові особи, які порушують ці гарантії, притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Забороняється звільнення працівника за ініціативою власника або уповноваженого ним органу з мотивів досягнення пенсійного віку.

Інформацію підготували управління соціального захисту населення Канівської райдержадміністрації та головний державний інспектор Управління Держпраці у Черкаській області