Атестація робочих місць за умовами праці: важливі нюанси, які потрібно знати роботодавцеві

Управління соціального захисту населення Канівської райдержадміністрації та головний державний інспектор Управління Держпраці у Черкаській області повідомляють:

Необхідність проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві зумовлена наявністю виробництва (технологічні процеси, обладнання, сировина, продукція), що є потенційним джерелом шкідливих і небезпечних факторів, які можуть заподіяти шкоду здоров’ю працівників зараз чи в майбутньому.

Тому вкрай важливою є правильна організація проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Визначення необхідності проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Отже, щоб з’ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство досліджує:

• норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва;
  • Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;
  • Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці;
  • Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня.

Наказ щодо проведення атестації робочих місць.

Для організації і проведення атестації керівник підприємства повинен видати наказ, у якому вказується:

• підстава і завдання атестації;
  • визначається склад атестаційної комісії;
  • встановлюються терміни і графіки проведення як підготовчих робіт, так і самої атестації,
  • визначаються проектні і науково-дослідні організації, що необхідні для науково-технічної оцінки умов праці і розробки заходів для їхньої оптимізації.

Комісія та строки проведення атестації робочих місць.

До складу комісії для проведення атестації робочих місць включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації – уповноважена найманими працівниками особа.

Строки проведення атестації робочих місць:

• атестація робочих місць проводиться не рідше 1-го разу на 5 років;
  • позачергова атестація може бути проведена в тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.

Результати проведення атестації робочих місць.

Основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим органом i працівником у сфері реалізації прав на:

• здорові й безпечні умови праці;
  • пільгове пенсійне забезпечення;
  • пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

За результатами атестації визначаються заходи щодо поліпшення умов і безпеки праці.

Строки зберігання документації.

Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників зберігається протягом 50 років.

Зверніть увагу! Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладається на керівника підприємства чи організації.