Трудові права демобілізованих та учасників АТО

Дата: 09.12.2019 15:21

Головний держаний інспектор Управління Держпраці у Черкаській області та Управління соціального захисту населення Канівської райдержадміністрації інформують:

У соціальній адаптації демобілізованих та учасників АТО важливе місце займає трудова діяльність. Кожен роботодавець має неухильно дотримуватися вимог ст.119 КЗпП України в якій зазначено: «На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку».

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Законом України «Про відпустки» ст.16-2 передбачена додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Додаткова відпустка, передбачена ст.16-2 Закону України «Про відпустки», надається незалежно від відпрацьованого в році часу один раз упродовж календарного року на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни. Право на цю відпустку не обмежується тривалістю інших видів відпусток.

В разі порушення прав та гарантій, ветерани війни та учасники АТО можуть звернутися до Держпраці та її територіальних органів.