2021 на Черкащині буде роком Агантела Кримського

Дата: 14.09.2020 09:53

На сесії Черкаської обласної ради депутати ухвалили рішення про оголошення 2021 року роком Агантела Кримського. Агатангел Кримський один із найвизначніших світових дослідників сходу. Він став автором численних наукових праць з історії культури арабських країн, ґрунтовно вивчав історію ісламу, письменство, літературу та театри Сходу.

Талант до мов в Агатангела Кримського проявився ще змалку. У три з половиною роки він умів читати, у п’ять – пішов до училища в Звенигородці, куди переїхала сім’я. Далі було навчання в Острозькій та Київській гімназіях і вступ до Колегії Ґалаґана.

З 1918 року Агатангел Кримський постійно проживав у Києві, де працював секретарем Української Академії наук. Окрім іншого, Агатангел Кримський залишив по собі унікальні дослідження української мови, які виклав, зокрема, у працях «Українська граматика», «Нариси з історії української мови».

Академік Кримський вів запеклу полеміку з російськими вченими, адже вважав, що українська мова уже в XI столітті існувала «як цілком рельєфна, певно означена, яскраво індивідуальна одиниця».

Ім’я Кримського міститься в затвердженому XVI сесією Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО переліку видатних діячів світу. Інститут сходознавства НАН України носить ім’я Агатангела Кримського.

За інформацією пресслужби Черкаської ОДА