Про надання психіатричної допомоги особі, визнаній судом недієздатною

На виконання листа Міністерства соціальної політики України від 18.01.2019 № 1149/0/2-19/29 щодо надання психіатричної допомоги особі, визнаній судом недієздатною, інформуємо.

Міністерство соціальної політики України звертає увагу на те, що 20 грудня 2018 року Конституційний Суд України прийняв рішення № 13-р/2018 у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень шостого речення частини першої статті 13 Закону України „Про психіатричну допомогу“.

У постановляючій частині цього рішення зазначається, що аналіз положень шостого речення частини першої статті 13 Закону дає підстави стверджувати, що недієздатну особу, яка за станом свого здоровя не здатна висловити прохання або надати усвідомлену письмову згоду, госпіталізують до закладу з надання психіатричної допомоги за рішенням (згодою), ухваленим органом опіки та піклування, тобто без рішення суду. Отже, запровадивши відповідним законом зазначене правове регулювання, законодавець насправді дозволив недобровільну госпіталізацію недієздатних осіб без рішення суду.

Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення шостого речення частини першої статті 13 Закону України „Про психіатричну допомогу“ від 22 лютого 2000 року № 1489-ІІІ зі змінами. Зазначені положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Звертаємо увагу, що Конституційним Судом України встановлено такий порядок виконання цього рішення: до законодавчого врегулювання питання забезпечення судового контролю за госпіталізацією недієздатної особи, яка за станом свого здоровя не здатна висловити прохання або надати усвідомлену письмову згоду, до закладу з надання психіатричної допомоги така госпіталізація можлива лише за рішенням суду.