Зміна порядку щодо видачі чорнобильських посвідчень

Урядом 11.07.2018 прийнято постанову № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» (далі – Постанова) , якою затверджено новий порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян. У зв`язку з цим повідомляємо наступне.

Відповідно до пункту 7 Постанови передбачено провести заміну посвідчень:

- особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1);

- учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 і 3) з числа громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт;

- особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), з числа постраждалих від радіаційного опромінення за інших обставин не з власної вини.

Також, виникають питання щодо пенсійного забезпечення  потерпілих від Чорнобильської катастрофи (категорії 4). Статтею 55 Закону передбачене зменшення пенсійного віку особам, які постійно прожили або постійно прцювали на території зони посиленого радіоекологічного контролю, можливе за умови, якщо вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали в цій зоні не менше 4-х років. При цьому, для додаткового зменшення пенсійного віку на 1 рік враховується проживання (робота) на території посиленого радіоекологічного контролю по 31 грудня 2014 року (відповідно до прийнятих норм Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ у статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобилської катастрофи» абзац п`ятий частини другої, у якому надається визначення зони посиленого радіоекологічного контролю, виключено). Періоди проживання (роботи) на території посиленого радіоекологічного контролю підтверджується документально у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.